Dýně a jejich vliv na zdraví

Asi to takto zavedeme, vždy když bude nějaké sezonní ovoce/zelenina, zjistíme si, čím nám jsou prospěšné a společně s několika recepty (odkazy jsou úplně dole) a tipy na zpracování to přidáme na blog. Panda není moc “přírodní typ” – procházky přírodou moc nemusí, protože by se přeci mohl někde umazat, že jo, ale přesto ví, že příroda není úplně hloupá a má vše hezky promyšlené. U švestek jsme se dozvěděli, že rostou koncem léta proto, aby nám dodaly sílu a potřebné vitamíny a minerály na zimu. Šípky nám díky vitamínu C zase posílí imunitní systém, což je taky docela fajn, alespoň hned s prvními mrazy neulehneme s chřipkou 🙂 A teď jdeme s chutí udělat menší výzkum o dýních.

Tomu, jak se dýně pěstují se v tomto článku věnovat nechceme. Na úvod jen zmíníme, že dýně se dělí na okrasné a jedlé. Jíst se ale dají všechny dýně, včetně okrasných 🙂 Mají však málo dužiny a jsou kvůli své tvrdosti náročné na zpracování, proto je s nimi spíše více práce, než užitku. Jedlých dýní je spoustu, nejznámější je u nás dýně Hokkaido, která má buď červenou nebo zelenou barvu a najdete ji skoro v každém supermarketu. Všechny druhy dýní, kromě Hokkaido, se jí beze slupky. Další známou dýní je například Špagetová, která je velmi chutná a větší, než Hokkaido. Panda na zahradě pěstuje velkoplodnou dýni Goliáš, která je vhodná na zavařování. V obchodech snadno seženete máslovou dýni, na které je fajn, že většinu plodu tvoří dužina, ne semena.

img_2630
Takhle panda pěstuje dýně 🙂

Tak teď už k věci. Dýni jistě ocení vegetariáni a maminky s malými dětmi. Je významným zdrojem fosforu, který je důležitý pro zdravé kosti a zuby. Dále obsahuje železo a zinek, který pomáhá proti onemocněním štítné žlázy a prostaty. Obzvláště dýňová semínka bývají doporučována mužům, kteří mají problémy se zvětšenou prostatou nebo ženám, které mají chronické problémy s močovým měchýřem. Chybí-li vám vitamín B2 (pro správné vidění), B3 (udržuje zdravou kůži a správnou funkci nervového systému), B5 (podílí se na trávení cukrů, tuků a bílkovin, zlepšuje kvalitu vlasů, kůže a nehtů), E (antioxidační účinky a pomáhá organismu využít vitamín K) nebo vitamín K (blokuje hromadění vápníku v tepnách), je pro vás dýně ideální. Dýně také obsahuje spoustu vlákniny a při pravidelné konzumaci činnost střev – je dobrá jak na zácpu, tak na průjem, čistí střeva od parazitů.

Máslová dýně - má hodně dužiny, málo semen.
Máslová dýně – má hodně dužiny, málo semen.

Dýňová semínka rozhodně nevyhazujte! Obsahují nejvíce zinku ze všech rostlinných zdrojů a doporučují se při téměř všech onemocněních. Zinek, jak již bylo řečeno, pomáhá proti onemocněním prostaty a štítné žlázy, dále je protizánětlivý, působí příznivě na kůži, vlasy a nehty a urychluje hojení ran. Je dobré je preventivně jíst alespoň 2x týdně, léčebné účinky mají, pokud sníte malou hrst denně. Pokud vám, stejně jako pandovi nechutnají a nevíte, co s nimi, pak je usušte (tak je můžete skladovat opravdu dlouho), dejte do misky a pokaždé, když kolem projdete, si trochu uzobněte 🙂 Výborné jsou upražené na oleji – usušená semínka zlehka osmahněte na oleji, osolte a máte zdravou dobrotu třeba večer k televizi místo chipsů. Dýňová semínka mají zdravé účinky čerstvá i pražená.

Sušíme semínka na plechu.
Sušíme semínka na plechu.

Z dýňových semínek se vyrábí dýňový olej, který blahodárně působí na kožní onemocnění – lupenku, akné nebo ekzémy. Z dýňového oleje si můžete udělat i zábal na vlasy – posílí je a působí jako prevence proti jejich vypadávání.

Okrasné dýně.

Přemýšlíte-li, jak dýni zpracovat, můžete si ji zavařit – tak vydrží opravdu dlouho, udělat z ní džus, polévku, nebo ji jen tak upéct a jíst jako přílohu místo brambor. Dýně jde zpracovat na slano i na sladko. My jsme si upekli sladký dýňový chleba (níže recept), ale velmi častý je dýňový chleba na slano. Z dýně si můžete upéct i koláče 🙂 Níže vám panda dal odkazy na jeho dýňové recepty. Ať už ale z dýně připravujete cokoliv, je nechutnější upečená. Rychlejší variantou ale samozřejmě je ji uvařit v hrnci.

Špagetová dýně - supluje špagety a lze ji použít i místo nudlí do polévky.
Špagetová dýně – supluje špagety a lze ji použít i místo nudlí do polévky.

A jak si v obchodě vybrat správnou dýni? Prohlédněte stopku – zralá dýně ji má zdřevěnělou, ne zelenou či žlutou. Je-li dýně příliš lehká, je v ní málo dužiny a je plná semínek. Při výběru dýně na ni poklepejte – zvuk by neměl být dutý.

Dýně Hokkaido - nejznámější, na obrázku si povšimněte zdřevěnělé stopky.
Dýně Hokkaido – nejznámější, na obrázku si povšimněte zdřevěnělé stopky.

Tak hodně štěstí při výběru a zpracování dýně!

Majda & panda

Pandovy dýňové recepty:

Dýňové placky

Dýňové kapsičky podle Harryho Pottera

Sladký dýňový chleba s čokoládou a mandlemi

Dýňová pomazánka

 

 

Comments

comments

Napsat komentář