Snídaně (nejen) pro těhotné

Ovesná kaše přes noc

Recept na ovesnou kaši přes noc a makovou ovesnou kaši jistě ocení (nejen) těhotné. Já jsem tyhle dvě snídaně během očekávání miminka střídala skoro každý den – jsou v nich totiž téměř všechny suroviny, které se v těhotenství doporučují konzumovat nejčastěji. Takže jsem si to mohla každé ráno “odškrtnout”. Za tyhle recepty budou určitě rády hlavně ty z vás, kterým dělá problém jíst lněné semínko kvůli jeho chuti. Můžu vás ujistit, že v těchto snídaních ho nebudete vůbec cítit 🙂

Lněné semínko v těhotenství…

A proč se vlastně všude doporučuje jíst lněné semínko v těhotenství? Má to hned tři důvody – změkčuje stolici a usnadňuje vyprazdňování (s čímž bývá během očekávání často problém), provlhčuje porodní cesty, díky čemuž se miminko dostane snadněji na svět, a nakonec podporuje správnou tvorbu mateřského mléka. Lněné semínko lze konzumovat po celé těhotenství – nezpůsobuje totiž kontrakce. Největšího účinku dosáhne, když ho necháte přes noc zalité vodou, díky čemuž pustí sliz. Lze ho však (nejlépe pomleté) i povařit či přidat do různých jídel (polévky, pomazánky, saláty…).

Datle v těhotenství…

Další ingrediencí, která je v těhotenství nejčastěji doporučovaná, jsou datle, které též usnadňují průběh porodu. Konzumují se ale většinou až na konci těhotenství a stejně jako lněné semínko změkčují stolici. Kromě toho snižují vnímání bolesti u porodu a krevní tlak. Do kaší je přidávám mimo jiné i proto, že je příjemně osladí.

Maková ovesná kaše

Během očekávání miminka je důležitý i přísun vápníku a železa…

Mák by se v těhotenství měl konzumovat pro jeho vysoký obsah vápníku, který zajišťuje správnou tvorbu kostí a zubů miminka (pokud nemáte rády mák, můžete samozřejmě zvolit jakýkoliv jiný zdroj vápníku). Ovesné vločky jsou zase důležité pro vysoký obsah železa, jež dodává vám i děťátku kyslík. No a poslední klíčovou ingrediencí v těchto receptech jsou dle mého názoru oříšky. Každý ořech má samozřejmě trochu jiné benefity, ale obecně lze říct, že ořechy mají protizánětlivé účinky, regulují krevní tlak a obsahují hořčík, jenž zamezuje vzniku křečí. Já osobně jsem nejčastěji jedla vlašské ořechy, a to jednak proto, že mi chutnají, a také proto, že působí dobře na vývoj mozku, tak aby bylo miminko chytré. Možná je to hloupost, ale nic mi to neudělá a navíc mám vlašské ořechy ráda, tak proč si je do kaší nepřimíchat 🙂

Pestrost je také důležitá…

Samozřejmě je dobré jíst různorodě a občas si udělat i něco jiného než vločky. Já jsem tyhle snídaně jedla téměř každý den nejen pro jejich benefity, ale také z pohodlnosti. Jsou rychlé na přípravu a nemusím nad ničím přemýšlet. Pokud to máte podobně jako já a nechce se vám každé ráno vymýšlet něco nového, doporučuji alespoň střídat typy vloček – existují nejen ovesné, ale také jáhlové, rýžové, špaldové, kukuřičné, ječné, žitné, pšeničné, pohankové, amarantové, sójové a další. Jistě si vyberete.

Plněná vajíčka
Zkuste třeba tahle vajíčka se sýrem a šunkou.

No a teď už k receptům:

Ovesná kaše přes noc

Ingredience:

  • 4 lžíce jemných ovesných vloček
  • 1,5 lžíce mletého lněného semínka
  • datle (množství dle chuti)
  • mléko (lze nahradit rostlinnou alternativou)
  • bílý jogurt
  • ovoce (vždy jsem si dávala banán, občas i maliny a borůvky)
  • oříšky (já jsem jedla vlašské)

Postup:

  1. Večer v misce smícháme 4 lžíce jemných ovesných vloček, 1,5 lžíce mletého lněného semínka a libovolné množství datlí (já jsem si je vždy nakrájela cca na osminy).
  2. Zalijeme mlékem přibližně tak, aby bylo cca 1 cm nad vločkami a promícháme.
  3. Dáme na noc do lednice.
  4. Ovesnou kaši servírujeme s oříšky, čerstvým ovocem a bílým jogurtem.

Ovesná kaše přes noc

Maková ovesná kaše

Ingredience:

  • 3 lžíce jemných ovesných vloček
  • 1 lžíce mletého máku
  • 1 lžíce mletých lněných semínek
  • 1/2 rozmačkaného banánu
  • 200 ml mléka (lze nahradit rostlinnou alternativou)
  • bílý jogurt
  • ovoce
  • datle (množství dle chuti)
  • oříšky (já jsem používala nejčastěji vlašské ořechy)

Postup:

  1. V malém hrnci smícháme ovesné vločky, mák a lněná semínka.
  2. Zalijeme mlékem, přidáme rozmačkaný banán a datle a vaříme za stálého míchání na mírném plameni do zhoustnutí.
  3. Kaši servírujeme s bílým jogurtem, čerstvým ovocem a oříšky.

Maková ovesná kaše

Tak krásné ráno a příjemné těhotenství!

Majda & Panda

Comments

comments

Napsat komentář