Egypt – Plavba po Nilu – 4. den

Vstáváme ve tři hodiny ráno, protože už ve čtyři vyjíždíme z Aswanu. Opět nám volají z recepce, aby se ujistili, že jsme vzhůru. Ve čtyři nasedáme z lodě do autobusu a dostáváme balíček se snídaní. Jsme vyčerpáni, a tak většinu cesty spíme. Cesta utíká rychle. Jen co se vzbudíme, snídáme z našeho balíčku, já poslouchám hudbu a sleduji cestu. Náš autobus jede z bezpečnostních důvodů v koloně s dalšími autobusy, úplně na konci kolony pak jede auto plné ozbrojenců, kteří nás mají chránit v případě nebezpečí. Cestou několikrát stavíme a vojáci kontrolují náš vůz, naštěstí vše jde rychle a nikde nevzniknou žádné problémy. Jen je trochu děsivé, když se kolem vás najednou pohybuje tolik ozbrojenců. A kam že to jedeme? Na prohlídku do Abu Simbel, což je chrámový komplex poblíž Sudánu, vzdálený od Aswanu asi 290 km. Byl vybudován Ramsesem II. a patří na Seznam světového dědictví UNESCO.

Komplex leží u břehů Násirova jezera, což je přehradní nádrž, která vznikla na řece Nilu za Vysokou Aswánskou přehradou v roce 1971. Patří mezi největší přehradní nádrže světa.
Úžasné na prohlídce Abu Simbel bylo, že jsme přišli hned po otevírací době a díky tomu, že náš autobus jel v koloně jako první, jsme se dostali k chrámu dříve, než zbytek turistů. Jen si to představte – chrám, kde bývá hlava na hlavě a vy ho máte na pár minut jen sami pro sebe. Rychle fotíme co nejvíce fotek a jdeme dovnitř. Tam už se bohužel fotit nesmí. Kontrolovali to celkem přísně a hlídači se tam dokonce s jedním pánem docela drsně pohádali (dobrý pro nás, během hádky jsme si vyfotili aspoň jednu rychlo fotku :)).
Chrám nechal postavit Ramses II. pro sebe a boha Amona, a tak jsou zvenku i zevnitř hlavně sochy Ramsese. Průvodce nás upozornil, abychom si všimli čtyř velkých soch úplně vzadu – všechny jsou stejně veliké. Jednalo se o 3 sochy bohů a jednu sochu Ramsese II.. Sochy sedí vedle sebe a zajímavé je, že se Ramses nechal postavil ve stejné velikosti, jako bohy. Poloha soch byla také velmi dobře promyšlená – 2x za rok  osvětluje sluneční paprsek obličej Ramsese II., a to 22.2., což je den jeho narození a 21.10., což je den jeho korunovace.

Násirovo jezero.
Když už jsme měli prohlídku za sebou, zabíjeli jsme čas focením 🙂

Na prohlídku chrámu, přehrady a muzea jsme měli asi 2 hodiny, což bylo víc než dost. Poté nasedáme do autobusu a jedeme na Aswanskou přehradu. Cesta trvala asi 3 hodiny a přehrada mi moc zajímavá nepřišla, ale přesto si poctivě fotíme milion fotek. Aswanská přehrada je druhá největší na světě a začal ji stavět prezident Násir. Kameny přehrady jsou větší, než na pyramidách v Gíze.

Aswanská přehrada.

Cestou zpátky do Aswanu projíždíme kolem staré neboli Anglické přehrady. Po obědě jdeme navštívit chrám bohyně Philae, který je na stejnojmenném ostrově, proto jedeme menší loďkou. Dozvídáme se, že chrámy ve starém Egyptě byly postaveny ve tvaru člověka. Sloupy před chrámem jsou nohy, následují 3 oblouky, což jsou chrámy a nakonec nejdůležitější část, hlava, což je svatyně.
Ostrov Philae byl velmi klidný, kromě nás zde nebyli žádní turisté. Opět si fotíme několik fotek, odpočítáme ve stínu, kocháme se výhledem a po hodině nastupujeme zpět do loďky. V loďce ale zjišťujeme, že nám chybí jedna účastnice zájezdu. George nás napočítal o jednoho míň a až po nějaké době jsme přišli na to, kdo je ten chybějící. Byla to stará paní, která na cestě byla sama. George se proto pro ni musel vrátit, najít ji a až poté odplouváme z ostrova.

Na loďce.

Tohle prý dřív byla postel.
Účastníci zájezdu na ostrově.
Já s bráchou na ostrově.

Chceme jet zpátky na loď si po celém dni odpočinout, ale máme smůlu, porouchal se autobus. Asi hodinu čekáme, než bude opraven, přičemž nás neustále obtěžují nubijští prodejci, kteří nechápou, proč tam stojíme. A ještě méně chápou, proč od nich nechceme nic koupit. Jsou však celkem milí, a tak se s nimi po nějaké době dáváme do řeči. Vypráví nám o své práci a o svých rodinách, kolik mají dětí, co dělají apod. Zjišťujeme, že většina jejich příbuzných (včetně jejich dětí) pracují na trzích a prodávají. Po hodině čekání jedeme jiným autobusem, který je mnohem menší, a tak upřímně doufáme, že se náš autobus podaří co nejdříve zprovoznit. Měli jsme štěstí, autobus je do dalšího dne opraven.

Do lodě jsme ani nenastoupili a využili jsme Georgovu (průvodce) nabídku, že nás vezme na místní trh. Někteří z účastníků zájezdu byli po celém dni velmi unavení, a tak šli relaxovat na hotel. Šlo nás asi 8. Trh měl rozhodně své kouzlo – všude se mísili různé vůně, zvláště koření. Na trhu můžete najít téměř cokoliv – menší obchůdky podobné našim večerkám, ryby, oblečení, hračky, šperky, parfémy, jídlo… prostě cokoliv, co vás napadne. My nakupujeme v obchodě s kořením, ve kterém mimo jiné prodávají i ibišek (ibiškový čaj si v Egyptě opravdu zamilováváme, a tak si ho chceme připravit i doma.), dále nakupujeme oříšky a datle. Vše bylo tak dobré, že jsme to snědli dřív, než jsme došli zpátky na hotel.

Obchod s kořením a účastníci zájezdu.

Jdeme na večeři a já rovnou do postele. Jsem po celém dni vyčerpaná, navíc stále ještě beru antibiotika. Maminka s bráchou se šli podívat na nubijskou show, prý si s nimi dali jeden taneček a šli taky spát.

Tak krásný den!

Majda & panda

O dalších dnech v Egyptě si můžete přečíst zde:

Egypt – Plavba po Nilu – 1. den

Egypt – Plavba po Nilu – 2. den

Egypt – Plavba po Nilu – 3. den

Egypt – Plavba po Nilu – 5. den

Egypt – Plavba po Nilu – 6. den

Comments

comments

Napsat komentář