Švestky a jejich vliv na zdraví

Jelikož je stále sezóna švestek, rozhodli jsme se s pandou připravit příspěvek o tom, jaké jsou její blahodárné účinky na zdraví. Po pravdě, než jsme začali tento příspěvek připravovat, moc jsme o švestkách nevěděli. Rostou nám na stromě, občas jsme si z nich něco dobrého udělali, ale spíše je tam necháváme popadané hnít a vyhazujeme velkou část z nich. Od teď se je budeme snažit jíst co nejvíce – dokud jsou na stromě, tak si je budeme více připravovat k snídani či na svačinu a přes rok budeme jíst maminčiny povidla a kupovat sušené.
Nechceme zde psát žádné dlouhé eseje, které by ani nás samotné nebavily číst, a tak sem dáváme jen nejzákladnější informace a níže přikládáme odkazy na naše recepty ze švestek 🙂

My máme to štěstí, že si švestky můžeme utrhnout přímo ze stromu na zahrádce. Nejsou sice tak krásné, jako ty ze supermarketů, ale jsou 100% bio a neobsahují žádné chemikálie. Nemáte-li zahradu, máte možnost švestky zakoupit od farmářů nebo ze supermarketů.

Švestky je dobré jíst na konci léta, protože nabijí tělo energií před nastávající zimou. Obsahují velké množství nezbytných minerálů, vitamínů a antioxidantů, které zpomalují proces stárnutí a působí preventivně proti srdečním onemocněním a infarktu.

blogIMG_2613

Zvláště dříve byly švestky velmi ceněné – slouží totiž jako zásobárna nedostatkových a zdraví prospěšných látek. Vzhledem k tomu, že jsou dobře zpracovatelné, je možné je konzumovat po celý rok. Švestky jdou zavařit na kompot,  udělat z nich povidla nebo si je prostě nasušit. Moje maminka dělá povidla každý podzim, a tak je můžeme jíst opravdu skoro po celý rok.

Nyní konkrétní věci, se kterými vám švestky pomůžou – jsou perfektní proti zácpě (když je uvaříte ve vodě, účinek bude ještě větší), zlepšují trávení a paměť, zvyšují imunitu (což je super zvláště před nastávající zimou), uvolní vás v případě nervozity a stresu, mají příznivý vliv na pleť, vlasy a nehty. Dále jsou ideální, pokud potřebujete shodit pár kilo – mají vysoký obsah vlákniny, díky které se cítíte dlouho sytí. Také mírní bolest, pokud trpíte třeba na revma a chrání srdce a cévy. 

A jaké vlastně obsahují vitamíny? Jedněmi z nejvýznamnějších vitamínů jsou – vitamín A (významný pro naše oči), B6 (léčí chudokrevnost a nervové potíže), K (pro správnou srážlivost krve) a C (prevence proti nachlazení, hojí rány).

Mají vysoký obsah mědi (příznivý vliv na pleť, vlasy a nehty, přispívá k normální funkci imunitního systému) a zinku (přispívá k normální plodnosti, zraku a pomáhá před stresem).

Takže pro shrnutí – švestky je dobré jíst hlavně když máte stres v práci, před zkouškovým obdobím, před zimou, abychom nebyli hned nemocní nebo při zácpě.

Jak jsme již zmínili – můžete je jíst čerstvé, sušené, povidla, zavařené, v koláči, v knedlících se švestkami nebo si občas dát jednoho panáčka slivovice. Mám babičku z Moravy a vždycky, když jsem u ní nemocná, léči mě slivovicí – obklady, zábaly, kloktání a cáká mi ji na čelo 🙂 Smrdím pak sice příšerně, ale člověku se uleví. Slivovici používá i jako dezinfekci nebo na rány – tam to má hned dvojí účinek – dezinfikuje to ránu a ještě to podporuje její léčení 🙂

Tak co, budete teď švestky jíst častěji? Panda tedy určitě ano! Má velký strach v zimě z rýmičky 🙂

 

Panda vám na blog už před delší dobou přidal tip na snídani se švestkami:

Pandovy švestky s tvarohem

Pandova snídaně se švestkami

Koláč se švestkami podle apetitu:

Alsaský koláč se švestkami podle Apetitu

Nebo můžete vyzkoušet povidlový frgál s tvarohem podle pandovy babičky:

Povidlový frgál s tvarohem podle pandovy babičky

 

 

 

Comments

comments

Napsat komentář