Kurz zdravého vaření pro studenty Univerzity Karlovy

Kurzů zdravého vaření se mohou zúčastnit studenti všech fakult Univerzity Karlovy, zkušení kuchaři i úplní začátečníci, nebo prostě ti, kteří se chtějí seznámit se svými spolužáky z jiných fakult. Během celého kurzu vládla příjemná a přátelská atmosféra, kterou vytvářeli nejen účastníci kurzu, ale také jeho vedoucí.

Fazolové muffiny a indická polévka z červené čočky.

Kurz proběhl během semestru 3x a scházeli jsme se vždy ve čtvrtek ve 3 hodiny. Na začátku jsme si četli recepty a vedoucí nám krok za krokem vysvětlovala, jak postupovat při přípravě jednotlivých jídel tak, aby to pochopil i člověk, který je v kuchyni poprvé. Pokud jste zkušení kuchaři, nemusíte se strachovat, že by to pro vás byla nuda. Vedoucí je vystudovaná výživová specialistka, takže výklad prokládala tipy, jak jídlo připravovat zdravěji a šetrněji. Inspirující pro mě byly také recepty, poprvé jsem zde vyzkoušela fazolové muffiny (můj lehce upravený recept je už delší dobu na blogu, odkaz zde) nebo se naučila boršč. Samozřejmě ne všechny recepty byly tak výborné (ačkoliv všechny byly dobré!), ale myslím, že vzhledem k velmi omezenému rozpočtu je to pochopitelné a vedoucí kurzu smekám, že všechny ty recepty dala dohromady tak, aby se vešla do 200,- za osobu (na všechny 3 dny dohromady). Vždy jsme totiž vařili polévku, hlavní jídlo s přílohou, salát a dezert. A každé jídlo bylo něčím zajímavé.

Lívance z celozrnné mouky.

Takže, poté, co jsme si vše vysvětlili, jsme se libovolně rozdělili do skupin po 3-4 lidech. Ve skupinách jsme si rozdělili úkoly a šlo se vařit! Během vaření jsme si navzájem pomáhali, povídali si a celkově vládla velmi příjemná atmosféra. Když jsme byli v nesnázích, paní vedoucí nám byla ihned nápomocná a se vším nám pomohla. Během vaření jsme se snažili udržovat pořádek, abychom později měli co nejméně práce s uklízením (jo, to k tomu bohužel patří taky).

Brokolicová polévka a fitness salát.

Ti, kdo měli uvařeno jako první (vždycky moje skupinka, haha), prostřeli stůl, počkali na ostatní a poté jsme společně jedli. Během jídla nám paní vedoucí povídala spoustu zajímavostí o zdravé výživě (ach jo, kéž bych si je mohla psát). Vždy byl prostor na otázky, takže jestli vás cokoliv z této oblasti zajímá, máte na kurzu možnost si to objasnit. Na konci vždy následovalo umývání nádobí (naštěstí je tam ale myčka, tak se nemusí mít všechno v ruce), pracovního prostoru a zametání podlahy.

Zapečené filé s mrkví a sýrem s pohankovou musakou.

Každopádně, cena kurzu je, jak jsem již zmiňovala, 200,-. Abyste se kurzu mohli zúčastnit, musíte vlastnit potravinářský průkaz. Spoustu lidí ho měla z brigád, ale já bohužel ne, tak jsem zašla k praktickému lékaři, který mi ho za 200-300 (už nevím) napsal na dobu neurčitou. Na kurzu jsme se museli přezouvat a nejlépe mít i zástěry. A já vám doporučuji přinést si i krabičky na jídlo, protože je vždy spoustu zbytků! 🙂 Na první hodinu přijdou vždy téměř všichni, tak jich je míň, ale od druhé hodiny se počet účastníků snižuje, čímž se samozřejmě zvyšuje počet zbytků, jelikož jídlo je již nakoupené pro všechny přihlášené a vaříme vždy všechno.

A jak se na kurz přihlásit? S tím vám bohužel moc neporadím. Já jsem na nabídku kurzu narazila úplně náhodou na facebookových stránkách mé fakulty, tak jsem na to okamžitě klikla a přihlásila se. Na žádných webovkách jsem nemohla nic pořádně najít, snad jen na stránkách FSV (odkaz zde). Pokud o kurz máte zájem, doporučuji vám přihlásit se co nejdříve (na začátku semestru), protože počet míst je samozřejmě omezený. Kdo by měl zájem a nemohl o kurzu v nadcházejícím semestru nic najít, napište mi do komentáře a pošlu vám kontakt na pána, který s námi přes email vyřizoval veškeré formality a jistě vaše dotazy rád zodpoví.

A to je od Pandy vše. Na závěr vám přikládáme jeden z našich oblíbených receptů, který jsme na kurzu vařili.

Kuře v kari omáčce:
Ingredience (pro 3 osoby):
40 g oleje
2 ks cibule
200 g kuřecího masa
sůl
pepř
kari
1/2 kelímku smetany

Na oleji osmahneme cibulku a poté nakrájené kuřecí maso. Opepříme, osolíme, přidáme kari. Zahustíme zaprášenou hladkou moukou a zjemníme smetanou. Provaříme ještě 10 minut.

A protože jsme kuře v kari omáčce servírovali s bulgurem se zeleninou, přidávám ještě recept na přílohu:

Bulgur se zeleninou:
Ingredience (pro 3 osoby):
1 ks cibule
20 g oleje
200 g bulguru
100 g kukuřice sterilovaná
2 rajčata
2 papriky (zelená, žlutá)
50 g mraženého hrášku
drcený kmín
sůl
pepř
česnek
sladká paprika
oregano
tymián

Na oleji podusíme nakrájené papriky, rajčata, kukuřici a hrášek. Po cca 5 minutách přidáme koření a propláchnutý bulgur. Dosolíme a dusíme dalších 10-15 minut pod poklicí. Pak necháme bulgur dojít až vsákne všechnu šťávu ze zeleniny.

Tak, a to je už od Pandy opravdu vše!

Mějte se krásně!

Majda & Panda

Comments

comments

Napsat komentář