Čokoláda – o zdraví a historii

To, že jsou kvalitní čokolády s vysokým obsahem kakaa zdravé, už všichni víme. V tomto článku se chci zabývat tím, čím je nám čokoláda prospěšná či kolik čokolády denně jíst. Nejdříve se ale podívejme trochu do historie této, po celém světě oblíbené, pochoutky. Nemusíte se bát, nudnými fakty vás zatěžovat nehodlám. Spíš bych ráda zmínila několik zajímavostí.

Historie čokolády začíná ve Střední Americe již kolem roku 1000 př. n. l., kdy Mayové a Aztékové objevili kouzlo kakaových bobů.  Od 7. do 16. století byly kakaové boby používány především jako platidlo (to byly ale časy, peníze jim rostly na stromech:)). Avšak moderní historie čokolády začíná až v roce 1519, kdy se Hernán Cortés, jeden z nejslavnějších španělských kolonizátorů Ameriky, setkal na místě dnešního Mexico City s posledním aztéckým králem Montezumou II. Tímto se setkaly dvě různé kultury – moderní a starověká, přičemž každá měla něco, co tu druhou fascinovalo. A jednou z těchto fascinujících věcí byla Montezumova čokoláda, kterou byl Cortés unešen.

Kterou máte nejradši? 🙂

Během slavností večeře těchto dvou významných mužů měl Cortés (španělský kolonizátor) poprvé příležitost ochutnat čokoládu v podobě nápoje, jak se dříve podávala. Na stůl se nosilo dva tisíce džbánů napěněného kakaa, kterého Cortés během následujících měsíců vypil víc, než dost. V roce 1528 se Cortés vrátil do Španělska s kakaovými boby a přesným postupem, jak z nich připravit horkou čokoládu. Avšak ne všichni Španělé si čokoládu hned zamilovali. Popisovali ji spíše jako jakýsi pěnivý kal, na kterém jsou lidé závislí (čokoláda je jedním z nejpopulárnějších zdrojů kofeinu, který může vytvořit mírnou závislost). Kakaový nápoj se připravoval ze směsi na pastu rozdrcených kakaových bobů a jiných přísad (např. víno, chilli či aromatické květy), které se zalily horkou vodou. Vše se přelévalo z konvičky do konvičky, až vznikla čepice pěny jako na pivě.

Teprve postupem času se začaly přidávat i jiné ingredience – vanilka, cukr, mléko místo vody, což vytvořilo velmi lahodný nápoj, který měli španělští králové za takovou delikatesu, že recept dlouho drželi v tajnosti. Za čtyři kakaové boby jste si dříve mohli koupit zajíce, za deset prostitutku a za sto otroka. Docela dobrý, ne? Mimochodem, narazil na ně už Kryštof Kolumbus v roce 1503 při objevení Mexika, ale jelikož nevěděl, k čemu jsou dobré, pokračoval v pátrání po “pravém” zlatě.

Takže podtrženo sečteno, za rozšíření čokolády vlastně vděčíme Španělům. V encyklopedii o jídle z 19. století se píše, že Španělé jsou největšími spotřebiteli kakaa na světě a čokoláda se pro ně stala natolik nezbytným prostředkem na podporu zdraví, že zákaz konzumace čokolády se považuje za velmi přísný trest.

A teď co se týče zdraví. Čím větší obsah kakaa, tím samozřejmě líp. My s Pandou si většinou kupujeme 90 %, na pečení 80 %. Výhodou těch opravdu vysokoprocentních čokolád je, že po nich nemáte chutě na sladké či nutkání sníst celé balení na posezení. Jasně, kvalitní čokolády jsou zdravé a asi byste si celou tabulkou vyloženě neuškodili, ale nezapomeňme, že je to stále obrovská kalorická bomba. Proto se doporučuje jedna kostička denně. My s Pandou ji teda každý den nejíme, dáváme si ji když máme chuť. Pak nám stačí třeba 2-3 kostičky, zbytek schováme a dáme si třeba zase za týden 🙂

Čokoládu lidé již po mnoho let konzumovali pro její stimulační účinky (např. zvýšení energie, stimulace sexuální touhy a obecně větší chuť do života). Kakao pomáhá snižovat krevní tlak i špatný cholesterol, vytváří pocity radosti a díky vysokému obsahu antioxidantů je úspěšnou prevencí proti vzniku rakoviny. Obsahuje také mnoho živin a minerálů, například železo, hořčík, měď či mangan.

To, že mléčnou či bílou čokoládou si ke zdraví moc nepomůžete, snad nemusím ani dodávat. Je již obecně známé, že čokolády s nízkým procentem kakaa obsahují spoustu cukrů a nasycených tuků. Takže značně převažuje to nezdravé nad zdravým.

A jak je to vlastně s raw (nepraženým) kakaem? Vyplatí se ho kupovat? Zdá se, že ano. Pražením se totiž ztrácí velká část prospěšných látek. Raw kakao si lze zakoupit v podobě čokolády či prášku. Prášek je také snadno vyrobitelný doma – stačí zakoupit celé kakaové boby a umlít je. S raw kakaovým práškem pak můžete pracovat stejně jako s běžným kakaem (přidávejte do jogurtů, smoothie, sladkostí apod.), ale je dobré zmínit, že nejvíce účinných látek v něm zůstane za studena. Já osobně mám doma raw kakaový prášek, který přidávám třeba do jogurtů a do všeho, co tepelně nezpracovávám, a pak taky obyčejné (pražené) kakao, které používám do pečení.

Tak to je od nás vše, mějte se krásně!

P.S. Při psaní tohoto článku jsem čerpala z knihy Williama Sitwella.

Majda & Panda

Comments

comments

One Reply to “Čokoláda – o zdraví a historii”

  1. Super článek, díky 😊

Napsat komentář