Šípky – zdroj vitamínů a minerálů

Šípkům panda dlouho nevěnoval pozornost, ale jelikož rostou naší mamince na zahradě a rozhodla se s námi o ně podělit, zjistil si, čím nám jsou prospěšné. K tomu, abyste si natrhali šípky, ale zahradu jistě nepotřebujete 🙂 Od té doby, co je s pandou máme od maminky, se více koukáme okolo sebe a našli jsme je na spoustě místech i v Praze, dokonce máme obrovský keř přímo před barákem. A nechce-li se vám šípky hledat nebo sbírat, jsou snadno k dostání v obchodech v sušené a drcené podobě, takže ideální na čaj 🙂
Jinak, nejdříve vám panda sepsal, jaké vitamíny a minerály šípek obsahuje, a níže najdete praktické rady na zpracování a využití.

Šípky obsahují spoustu vitamínu C, který posiluje imunitní systém a zvyšuje odolnost proti nachlazení a infekčním onemocněním, tudíž super teď před zimou 🙂 Vitamínu C šípky obsahují dokonce až desetinásobně více, než citrony. Dále obsahuje vitamín A (nedostatek tohoto vitamínu vede k šerosleposti a je důležitým antioxidantem) a skoro všechny vitamíny B (pomáhá při kožních chorobách, zvyšuje naši obranyschopnost, dobrý na paměť, podstatný pro funkci nervové soustavy).

Z minerálních látek to pak je především draslík (posiluje nervy, dostatečným příjmem draslíku se dá zabránit vzniku močových kamenů) a hořčík (pomáhá k tvorbě energie, pomáhá při bolestech hlavy, sportu, podporuje trávení a srdeční činnost).

Mimo jiné šípky brání vzniku srážlivosti krve a zánětům v těle. Budete-li pít šípkový čaj pravidelně, nebude vás trápit únava, nemoci jater a vysoký cholesterol. (Škoda, že to s tou únavou na pandu moc nepůsobí, skoro celé dny jen spí a válí se.)

Sběr
Šípky se sbírají v září a v říjnu, měly by mít oranžovou až červenou barvu a být tvrdé. Pokud jsou měkké, tudíž přezrálé, mají nižší obsah vitamínu C – pro zavařování to však nevadí. Jsou-li šípky přemrzlé, nehodí se na sušení, ale jsou super do marmelád, pomazánek nebo na zavařování.

Zpracování
Šípky nejprve omyjte a poté je můžete vysušit. Sušit je můžete v sušičce nebo v troubě, teplota by ale neměla přesahovat 60 stupňů, aby se šípky nespálily. Panda je ale suší i na kamnech – na plech dá pečící papír a rozprostře šípky. Sušit je můžete buď celé nebo nadrcené. Dobře usušené plody mají oranžovou až tmavěhnědou barvu. Pokud je připálíte a jsou zčernalé, vyhoďte je. Usušené šípky skladujte v uzavřené dóze, avšak ne déle než rok, protože pak se z nich vytrácí vitamíny.

Využití
Bohužel tentokrát panda nemá žádné recepty. Jak ale již bylo řečeno, hodí se do marmelád, pomazánek, na zavařování, můžete z nich uvařit omáčku nebo čaj.

Šípkový čaj
Jediný čaj panda zkoušel – u toho si ale dejte pozor, protože vitamín C se v šípkách varem ničí. K šípkovému čaji budete potřebovat asi jednu lžíci sušených šípků. Lehce je podrťte a zalijte studenou vodou, aby zůstal vitamín C zachován. Nechejte asi osm hodin vylouhovat. Poté přeceďte a opatrně třeba v mikrovlnce ohřejte, ale pozor, aby se teplota nedostala na bod varu. Oslaďte medem, případně můžete dochutit zázvorem, skořicí či lékořicí, které nejdříve povařte poté odvar smíchejte s šípkovým čajem.
POZOR, použijete-li drcené šípky, postup je jiný – vaří se alespoň 15 minut.

Tak se mějte!

Majda & panda

 

Processed with VSCO with c1 preset

img_4262

Comments

comments

Napsat komentář