Kopřivová polévka

Kopřivová polévka je jednoduchá, rychlá, zdravá a většinu ingrediencí najdete růst téměř kdekoliv. Moje maminka miluje chodit po zahradě a sbírat bylinky, které nám pak strká všude možně – sedmikrásky do salátu i knedlíků, kopřivy do polívky, a usušené bylinky všeho druhu v čaji. Brácha na to vždycky kouká a říká, proč má tu trávu v jídle. A já se teda musím přiznat, že jsem na to ze začátku koukala stejně. Až později jsem si udělala malý výzkum a zjistila, že maminka má opravdu pravdu a všechny ty bylinky, které běžně najdete na jakékoliv zahradě (některé jsou bohužel považovány za plevel), jsou vážně super zdravé a je škoda je nevyužít, či dokonce vyhodit.
Recept na tuto polévku je mojí maminky a prozradila mi ho tento víkend, tak snad vám bude chutnat 🙂

Ještě, než se do toho pustíme, si něco povíme o ingrediencích (nebo pokud to víte, můžete tuto část přeskočit).
Mladé kopřivy rostou v březnu až v dubnu. Z kopřiv můžete vařit kterýkoliv měsíc, ale v březnu a dubnu (možná i začátkem května) jsou pro přípravu pokrmů nejvhodnější (ještě nemají vysoký obsah dusičnanů a jsou chutnější). Kopřivy jsou bohaté na vitamíny C1, B2 a B6 a mnohé minerály, důležitým prvkem je obsažený chlorofyl, působící protizánětlivě. Kromě do polévek můžete kopřivy využít do čajů – nasušte si je hezky do zásoby a udělejte si třeba dvoutýdenní jarní očistnou kúru, kdy vypijete 2 šálky kopřivového čaje denně (pozor, ne více!). Příprava je snadná: zalijte dvě zarovnané lžičky sušených listů kopřiv vroucí vodou, nechte 10 minut louhovat, sceďte a teplý čaj vypijte. Kopřiva působí na i ledviny, ale pozor – neměla by se užívat dlouhodoběji. Kopřivy mají pozitivní účinky i na: ekzémy, bolesti hlavy, při tvorbě ledvinového a močového kamene a písku, slinivku břišní, záněty močových cest, vyvolává dobrý průběh stolice a podává se u chudokrevnosti na podporu krvetvorby, čistí krev a pomáhá s vnitřním krvácením. Užívá se při chřipce, léčí močové a dýchací orgány.
Další z ingrediencí je ptačinec žabinec – ten jistě velmi dobře znáte, pokud máte zahrádku a okopáváte záhonky. Tato bylina je často považována za plevel – a ani já s pandou jsme netušili, že je to vlastně zdravá bylinka. Ptačinec žabinec je velmi vytrvalý – jen tak se ho nezbavíte a je zelený prakticky celoročně, takže si ho můžete kdykoliv přidat do salátu, jako moje maminka. Lodyhy rostliny mají vysoký obsah vitamínu C a E, tříslovin, hořčin a saponinů. Dále tu najdete karotin a minerální soli s obsahem draslíku a hořčíku.
Řebříček jste už taky určitě párkrát viděli – je to léčivá rostlina, a to hlavně pro ženy. Výborně totiž působí na lůno ženy a při zánětu vaječníků odstraní bolesti. Kromě toho řebříček působí na poruchy trávení, ekzémy, je protizánětlivý a protikřečový.

A to bude asi ve stručnosti vše, abychom vás příliš nenudili. Pro představu to snad stačí a pokud ne, dejte nám vědět a rádi připravíme článek o tom, co vás zajímá 🙂

U maminky máme kocoura Matyáše, který na fotce nemohl chybět. Chodil za námi jako pes 😀

Ingredience (pro 4 osoby):
2 hrsti mladých kopřiv
1 hrst ptačince žabince
10 snítek řebříčku pro chuť (místo koření)
1 střední mrkev, nakrájená na kostičky
1 malá petržel, nakrájená na kostičky
1,5 l vody
2 malé brambory, oloupané, nakrájené
malá hrst libečku
4 lžíce jáhel na zahuštění (můžete použít cokoliv, např. červenou čočku)
0,5 cm nastrouhaného zázvoru
sůl dle chuti

2 hrsti slunečnicových semínek

ptačinec žabinec a sedmikrásky na ozdobení (není nutné)

Tip: Můžete přidat i trochu kari.

Všechny ingredience (kromě jáhel, slunečnicových semínek) dáme do hrnce a 20 minut vaříme. Po dvaceti minutách si vezmeme tyčový mixér a směs důkladně rozmixujeme. Následně přidáme jáhly a vaříme dalších 15 minut, nebo dokud jáhly nejsou měkké. Mezitím, co se jáhly vaří, si na pánvičce (bez oleje) lehce opražíme slunečnicová semínka.
A už máte hotovo a stačí polévku dát na talíř, posypat slunečnicovými semínky a ozdobit žabincem a sedmikráskami.

Tak dobrou chuť!

Majda & panda

 

Comments

comments

One Reply to “Kopřivová polévka”

  1. Vypadá super, nasbíram byliny a vrhnu se na vaření. Zdá se,ze polévka bude rychlá a to se mi líbí.🌼🌼🌼

Napsat komentář