5 zajímavostí o dějinách jídla

Jelikož jsou zajímavosti v tomto článku poněkud delší, než v prvním článku tohoto tipu (odkaz zde), rozhodla jsem se jich napsat jen 5 místo deseti. Stejně jako první článek i tento je inspirován knihou Dějiny jídla ve 100 receptech od Williama Sitwella. Jedná se vlastně o takové mé výpisky. Doufám, že pro vás budou stejně zajímavé, jako pro mě 🙂

  1. Původ zmrzliny není známý – napříč celou historií se objevuje spoustu vášnivých milovníků této studené pochoutky. Například Alexandr Veliký nabízel dámám led ochucený medem a nektarem.
  2. První poznámku o sendviči napsala Charlotte Masonová ve své knize Pomocník pro dámy pro pořádání tabule. Do lepší společnosti byl sendvič zaveden až v roce 1762 Johnem Montaguevem ze Sandwiche, když seděl 24 hodin u karetní hry a nechtělo se mu vstávat od stolu. Požádal tedy svého sluhu, aby mu připravil 2 krajíce chleba s máslem a mezi ně dal tenký plátek masa. Jeho spoluhráčům se to zalíbilo a poručili si to samé – zde se zrodila móda dávat si “totéž, co Sandwich”.
  3. Cupcaky proslavila Eliza Leslieová kolem roku 1828. Byla výbornou kuchařkou a lidé k ní posílali mladé slečny na výchovu. Cupcake, na který sepsala recept do své kuchařky, se stal hned populární – můžete jej různě nazdobit, nemusíte se o něj dělit, hospodyně se víc blýskne cupcakem než jednou bábovkou. Název “cupcake” pochází z toho, že se v receptu používá “cup” neboli hrnek jako měrná jednotka a také proto, že se původně pekly v nádobkách ve tvaru hrnku. Recept na cupcaky se však objevil již v 18. stol.
  4. V roce 1847 byla na anglickém pobřeží založena vegetariánská společnost. Slovo vegetarián však bylo nové. V roce 1860 vyšla 1. vegetariánská kuchařka, kterou napsal John Smith z Yorkshiru – věřil, že teplé jídlo působí škodlivě na zuby i žaludek (většina zeleniny se v jeho kuchařce tepelně nezpracovávala). V roce 1897 bylo v Londýně už 7 bezmasých restaurací. Nové hnutí se rozrůstalo až do 1. světové války, kdy se lidé starali o to, aby přežili.
    Maso nejedl ani Hitler, Leonardo da Vinci, Pythagoras či Buddha. Vegetariánství lidé propagovali, protože byli proti krutosti páchané na zvířatech a ze zdravotních důvodů.
  5. Kdo vymyslel vejce Benedikt není jisté. Koluje však více historek, přičemž jednou z nich je, že Lemuel Benedict vstoupil jednoho rána roku 1894 s pořádnou kocovinou do hotelu Waldorf Astoria právě, když se přestávaly podávat snídaně. Číšník mu nabídl jídelní lístek, ale Benedict odmítl – věděl přesně, co chce. Poručil si toast se slaninou a ztraceným vejcem navrchu a k tomu malý džbánek holandské omáčky. Protože to bylo výborné, byl tento recept zařazen do brunchové nabídky.

Comments

comments

One Reply to “5 zajímavostí o dějinách jídla”

  1. Thanks so much for the post.Really thank you! Keep writing.

Napsat komentář