Potraviny, které mám vždy doma

Konzervy, zásoby, spíž.

Tímto článkem chci pomoci hlavně lidem, kteří začínají jíst zdravě. Naučit se mít doma ingredience, ze kterých během pár minut vykouzlíte dobré a zdravé jídlo, může být zvláště na začátku oříšek. Ukáži vám, jaké potraviny se vždy snažím mít doma já a co z nich vařím. Věřím, že tento článek bude inspirací i pro lidi, kteří už mají základy zdravého stravování dávno v malíčku. Každý máme doma jistě něco trochu jiného a vaříme odlišná jídla. Proto budu ráda, když mi do komentářů napíšete své vlastní tipy a triky, případně i jednoduché recepty jídel, která doma vykouzlíte téměř za každých okolností.
Na úvod bych ještě chtěla dodat, že ne vždy musíte mít doma všechny věci, které vypisuji. To ani já nemám. Ale je dobré mít vždy alespoň něco, z čeho víte, že můžete dobře uvařit. Například nějaký jeden druh luštěniny, jeden druh přílohy a jeden druh sýru. To vám doma může ležet i týdny a něco se z toho už dá udělat, co myslíte?
Tak a jdeme na to. Doma vždy mám:

  1. Konzervy
    Konzervy mě nejen nesčetněkrát zachránily, ale zároveň mi strašně ulehčují práci. Jasně, že je lepší, když doma máte čerstvé potraviny a vše si uvaříte sami. Ale jistě mi dáte za pravdu, že ne vždy to prostě jde. A než abych si k večeři natřela rohlík s něčím, sáhnu raději po konzervě. Doma téměř vždy mám kokosové mléko (hodí se na kari a jiné omáčky), rajčata (dělám z nich omáčky na těstoviny – když doma opravdu nic nemám, lehce osmahnu česnek v olivovém oleji, přidám rajčata z konzervy, čerstvou nebo sušenou bazalku a oregano, pár minut to povařím a servíruji s jakýmikoliv těstovinami. Když mám sýr, tak jím těstoviny posypu, a když ne, jíme to klidně samotné), cizrnu (z rajčat a cizrny vykouzlíte dobroty jako chana masala), červené fazole (z červených fazolí a rajčat si můžete zase udělat fazolovou polévku, která vás dostatečně zasytí i k večeři), tuňáka – je ale důležité mít kvalitní tuňákovou konzervu, rozhodně nekupujte nějakou drť! Pokud k tuňákovi máte celozrnné pečivo, můžete si udělat rybičkovou pomazánku – v mém receptu je sice se sýrovými lívanci, ale dobré celozrnné pečivo postačí. Pokud máte zeleninu, udělejte si tuňákový salát – na mám blogu najdete hned 3 recepty, ale samozřejmě použijte hlavně ingredience, které máte po ruce (první recept zde, druhý recept zde, třetí recept zde). A pokud máte vajíčka, pak mám na blogu dva různé recepty na tuňákové placičky (první recept zde, druhý recept s cuketou zde). Já většinou dělám kombinaci těchto dvou receptů – osmahnu si cibuli s česnekem dozlatova, v míse osmahnutou cibuli a česnek smíchám s vajíčkem a s tuňákem ve vlastní šťávě. Z toho poté dělám přímo na pánvi placičky a smažím v troše olivového oleje. Jídlo servíruji s pečenými brambory nebo batáty.
  2. Luštěniny
    Například čočka nebo červená čočka jsou obzvlášť super. Za chviličku jsou uvařené a vy si můžete udělat např. čočku se zakysanou smetanou, čočku s řepou, kyselou okurkou a vajíčkem, čočku na kari (tady zužitkujete i konzervu rajčat a rýži. Pokud nemáte rýži, můžete použít bulgur/kuskus nebo cokoliv jiného, co doma najdete.), polévku z červené čočky, salát s červenou čočkou a mrkví (samozřejmě můžete použít jakoukoliv jinou zeleninu, kterou máte doma) nebo salát z černé čočky beluga s cuketou, paprikou a vajíčkem.
    Luštěniny v konzervě jsem již zmínila výše.
  3. Přílohy
    Vždy mám doma nějaké těstoviny (celozrnné špagety, celozrnné fusilli, gnocchi – cokoliv) nebo rýžové nudle. Super na nich je to, že se nekazí a vy je můžete mít doma vždy v zásobě. To stejné platí pro rýži, quinou, kroupy nebo kuskus, který používám obzvlášť ráda, když spěchám.
  4. Mražená či nakládaná zelenina a ovoce
    Mraženou zeleninu (brokolici, květák, fazolky, hrášek, kukuřici…) používám nejčastěji na kari. Vlastně mám doma vždy ingredience na to, abych si kari uvařila. Na blogu najdete recept na krůtí kari, ale klidně můžete maso vynechat a udělat si ho vegetariánské (vlastně veganské). Z nakládané zeleniny mám doma vždy kyselé okurky a řepu. Hodí se na již zmíněnou čočku s řepou, kyselou okurkou a vajíčkem.
    Spoustu jídel vám můžou také vylepšit olivy. Občas si na pánvi osmahnu cibulku s česnekem, přidám konzervu rajčat, oregano, bazalku a nechám 3 minutky vařit. Poté přidám konzervu tuňáka a olivy, promíchám a nechám další cca minutu vařit. Servíruji s celozrnnými těstovinami.
  5. Čerstvá zelenina a ovoce
    Je asi jasné, že ne vždy doma najdeme rajčata, salát, cuketu, papriku nebo okurku. Já se teda vždy snažím doma aspoň něco z toho mít. Ale když se zrovna nepoštěstí, tak mi jídla oživí i zelenina, která vydrží uskladněná mnohem déle – například mrkev (přidávám ji do kari), čerstvá červená řepa (na řepové burgery), česnek a cibule, brambory nebo batáty. Vždy, když jdu nakoupit, tak něco z toho vezmu (kromě česneku a cibule, to musím mít doma pořád), protože vím, že i když to nevyužiji hned, může se mi to hodit třeba za týden nebo i dva.
    Z čerstvého ovoce se vždy snažím mít doma citron.
  6. Koření
    Koření mám doma spoustu! Ale asi takový můj základ je sůl, pepř, bazalka, oregano a kari. Bez toho ani ránu. Ráda mám taky zázvor, papriku, skořici, kmín nebo garam masalu.
  7. Oříšky, semínka
    Oříšky a semínka používám hlavně do snídaní, ale občas si jimi i ráda zpestřím saláty.
  8. Sýry
    Nakupuji do zásoby zvláště sýry, které se jen tak nezkazí. A to hlavně parmazán (ten nestrouhaný) a balkánský sýr. U těchto sýrů vím, že můžu odjet na několikatýdenní dovolenou a až přijedu, nic jim nebude – jenom teda ten balkánský sýr musí být zavřený. Parmazán mám otestovaný, že přežije i otevřený a dobře zabalený. Balkánský sýr používám nejčastěji do salátů či do řepových burgerů a parmazán klasicky na těstoviny.
  9. Olivový olej
    Tady myslím není třeba více slov. Dochucuji jím saláty, nebo třeba kuskus, těstoviny, či quinou. Přílohu vždy osolím, opepřím a zakápnu olivovým olejem a citronovou šťávou.
    Olivový olej ráda používám i na smažení, nebo při pečení brambor a batát.

Jak jste si asi všimli, vždy se doma snažím mít potraviny, které se nekazí. Samozřejmě, že nemám vždy všechno. Ale snažím se mít od každého něco a s tím se vždy dá něco vymyslet. Doufám, že vám článek pomohl a napíšete mi do komentářů své vlastní tipy 🙂

Zde jsou konkrétní jídla, která si ráda připravuji a téměř vždy mám doma ingredience na některou z misek (tato jídla jsou vhodná i do krabičky):

Vajíčko, olivy, humus, okurka, rajče, koriandr a quinoa (osolená, opepřená, zakápnutá olivovým olejem a citronovou šťávou).
Ledový salát, kuskus, balkánský sýr, mražená kukuřice, mražená brokolice, vajíčko, olivy, tuňák z konzervy a celozrnný kuskus (osolený, opepřený, zakápnutý olivovým olejem a citronovou šťávou).
Humus, balkánský sýr, rajče, mražená brokolice, mražený hrášek, celozrnné těstoviny (osolené, opepřené, zakápnuté olivovým olejem a citronovou šťávou).
Balkánský sýr, humus, olivy, rajče, okurka, vajíčko a quinoa (osolená, opepřená, zakápnutá olivovým olejem a citronovou šťávou).
Vajíčko, nakládaná řepa, zakysaná smetana, mražený hrášek a kroupy (osolené, opepřené, zakápnuté olivovým olejem).
Humus, koriandr, olivy, vajíčko, mražená brokolice, quinoa (osolená, opepřená, zakápnutá olivovým olejem a citronovou šťávou).

Tak se zatím mějte!

Majda & Panda

Comments

comments

Napsat komentář